Tarnów, Kraków, Krynica-Zdrój, Nowy Targ
+48 693 110 752
Badanie witaminy D

Nowoczesne badanie metabolitów witaminy D

Oferujem Państwu badanie poziomu witaminy D z wykorzystaniem technologii opracowanej przez Cambridge Diagnostics. Badanie to umożliwia dokładne i selektywne oznaczenie zawartości metabolitów:

  • 25(OH)D2,
  • 25(OH)D3,
  • 3-epi-25(OH)D3,
  • 24,25(OH)2D3.

Badanie poziomu witaminy D wykonywane w Gabinecie Prekursor jest oparte o badanie z tzw. suchej kropli krwi. Rozwiązanie to pozwala nie tylko na zmniejszenie objętości analizowanego materiału, ale także naawet na zebranie próbki samemu w warunkach domowych.

Ze względu na małą inwazyjność badanie to sprawdza się także podczas badania dzieci lub noworodków. Próbka nanoszona jest na bibułę testową, następnie suszona i przekazywana do dalszych badań w laboratorium Cambridge Diagnostics. Dokładny wynik jest następnie wysyłany do Gabinetu Prekursor w ciągu kilku dni.

Poniżej prezentujemy szablon wyników badania jaki Państwo otrzymacie.

Badanie witaminy D wynik
Badanie witaminy D wynik

Rola witaminy D

Witamina D jest kluczowa w utrzymywaniu prawidłowego stężenia wapnia we krwi, a tym samym odpowiedniej struktury i funkcji kośćca. Rozpoczęte w ostatnich latach szeroko zakrojone badania nad wpływem witaminy D na organizm ludzki ujawniły szereg jej innych zastosowań. Poza układem kostnym wpływa ona także na układy: nerwowy, mięśniowy, immunologiczny, krążenia czy rozrodczy. Jej prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne, niektóre typy nowotworów, cukrzycę, choroby układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze.

Metabolizm witaminy D jest bardzo złożony, a w jego efekcie powstaje wiele form o różnorodnym charakterze. Pod względem ilościowym we krwi dominują związki:

  • główne prekursory aktywnej formy witaminy D: 25(OH)D2 i 25(OH)D3
  • forma epimeryczna 3–epi–25(OH)D3
  • katabolit 24,25(OH)2D3

Każdy z opisanych parametrów ma zupełnie inne działanie, a niewłaściwy poziom jego stężenia może wynikać z odmiennych przyczyn. Dlatego tak ważna jest jak najbardziej adekwatna ocena ich zawartości. Mimo to jedynym badanym w polskich laboratoriach parametrem jest całkowite stężenie 25(OH)D, co nie daje pełnego obrazu metabolizmu klinicznego witaminy D

Zainteresowany badaniem?

Zadzwoń do nas lub napisz, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania (+48 693110752)